• ساعت : ۱۱:۱۹:۱۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۴/۰۴/۲۹ 
  • تعداد بازدید : 7687
  • کد خبر : ۲۶۹۱
راه های كاهش پسماند در خانه

اولین قدم در مدیریت زباله های منزل، آنست که دورریزها را کم کنیم؛ از مواد و کالاها درست استفاده کنیم؛ راههای استفاده مجدد را یاد بگیریم و در نهایت زباله های منزل را تفکیک کنیم یعنی زباله های خشک مانند کاغذ، مقوا، پارچه، کاغذ، شیشه، پلاستیک، چوب و امثالهم را از زباله های تر مانند پسماند میوه ها، سبزیجات و مواد غذایى و تفاله چاى و را در دو کیسه جداگانه مخصوص بریزیم

 

از ظروف بادوام و چندبار مصرف برای غذاخوری و یا نگهداری مواد غذایی استفاده کنید .

از رومیزی های پارچه ای بجای نوع یکبار مصرف آن استفاده کنید .

از لیوان های فلزی بجای فنجان و لیوان یکبار مصرف کاغذی یا پلاستیکی استفاده کنید .

از محصولات و کالاهایی استفاده کنیم که در بسته‌بندیهای قابل بازیافت به بازار ارائه شده اند .

بجای خرید اسباب بازی و یا لوازم جدید سعی کنید از لوازم و اسباب بازیهای دوستانتان بصورت مشترک استفاده کنید .

از شوینده‌های آلی ارزانتر و کم خطر تر استفاده کنید مانند سرکه سفید و عصاره لیمو (که لکهای چربی را می زداید) و جوش شیرین استفاده کنید .

مواد بی مصرف را می توان با تغییراتی به روی آنها دوباره استفاده کرد. راه های موجود برای امکان استفاده مجدد از اشیا بسیار زیاد است.تنها چیزی که ما نیاز داریم این است که با استفاده از خلاقیت خود امکان استفاده مجدد از اشیا موجود در اطراف را افزایش دهیم .
 راههای کاهش پسماند در هنگام خرید

خرید و مصرف معقول کالاها اعم از مواد خوراکی، پوشاک، لوازم منزل و غیره، یکی از راههای صرفه جویی و حفظ محیط زیست است و علاوه بر آن توان اقتصاد خانواده را بالا می برد. با پس اندازهای کوچکی که از صرفه جویی در خرید یا به عبارت بهتر با خرید صحیح و منطقی، حاصل می شود می توان سرمایه های بزرگی برای فعالیت های مفید ایجاد کرد و در عین حال به حفظ محیط زیست نیز کمک کرد .

 

درموقع خرید، کیسه، زنبیل یا ساک خرید را همراه خود ببرید و به فروشنده بگوئید به کیسه نایلونی نیاز ندارید. این کار باعث کمتر شدن مصرف کیسه های پلاستیکی می گردد .

بهتر است کالای با دوام خریداری کنید تا مدت استفاده از آنها طولانى‏تر ‏شود. بدیهى است محصولات بادوام، دیرتر وارد جریان زباله شهرى مى‏شوند .

با برنامه ریزى خاص خرید کنید. بدین ترتیب که قبل از خرید، ابتدا لیست کاملى از آنچه ر  ا که نیاز دارید تهیه نمایید .

برای خرید لوازم خانگی عجله نکنید. ابتدا به نیاز خود فکر کنید و وسیله ای را انتخاب کنید که نیازتان را برآورده کند، با میزان مصرف و تعداد افراد خانواده تان متناسب باشد و مصرف انرژی کمی هم داشته باشد .

بسته‌های خرید خود را به حداقل برسانید. از کیسه‌های بسته بندی هر چه بیشتر می‌توانید استفاده کنید و مابقی را همراه با سایر زباله های خشک، به غرفه بازیافت یا وانت های جمع آوری پسماند خشک، تحویل دهید .

 راههای کاهش پسماند در ادارات

قبل از آنکه عکسی را چاپ کنید یا متنی را پرینت کنید ابتدا فکر کنید آیا واقعاً به نسخه چاپ شده آن نیاز دارید ؟ پس تا آنجا که می توانید کمتر کپی کنید و کمتر از نسخه پرینت شده استفاده کنی .

به جای انتشار اطلاعیه های همگانی از تابلو اعلانات استفاده شود .

از فن آوری الکترونیک یا بدون کاغذ (paperless) بجای نامه نگاری های داخلی استفاده کنید .

به منظور کاهش میزان مصرف کاغذ، جوهر و لاک غلط گیر، هنگام تایپ مطالب دقت نموده و متون خود را بر روی صفحه مانیتور ویرایش کنید و ترجیحاً از چک پرینت استفاده نکنید .

بر روی هر دو طرف کاغذ پرینت تهیه شود تا بدین ترتیب مصرف کاغذ را ۵۰% کاهش دهید .

 

از قسمتهای نوشته نشده و سفید کاغذ بعنوان کاغذ یادداشت کوچک استفاده شود .

یک جعبه در دفتر کار خود در نظر بگیرید و کاغذ هایی راکه امکان استفاده مجدد آنها وجود دارد در آن قرار دهید تا از آنها برای چک پرینت استفاده شود .

درجلسات، بجای رومیزی‌ها و ظروف یکبار مصرف، از رومیزی‌ها و ظروف قابل شستشو استفاده کنید .

کامپیوتر و متعلقات جانبی آن و تجهیزاتی قدیمی را که مورد استفاده ندارند به مراکز خیریه، مدارس و روستاها بدهید .


   راههای کاهش پسماند در مراسم و تعطیلات

در گردش ها، برای جمع آوری پسماندها بجای کیسه های پلاستیکی، از کیسه های برزنتی استفاده کنید .


در میهمانی ها و گردش ها، از بکار بردن بشقاب، لیوان و سایر ظروف یکبار مصرف خودداری کنید .

چنانچه می خواهید از بیرون غذا تهیه نمایید، ظرف غذا را به همراه خود به رستوران ببرید و از مسئول رستوران درخواست کنید بجای آنکه از ظروف یکبار مصرف استفاده کند غذا را در ظرف شما بریزد .


در مراسم عزاداری ملی مانند ایام محرم و نیز در نذری ها، بجای ظروف و لیوانهای یکبار مصرف پلاستیکی و یونولیتی می توانید از لیوانها و ظروف مخصوص گل ذرت یا ظروف بادوام استفاده کنید .

برای تزئینات، می توانید کاغذ کادو، مقوا و کاغذهای رنگی مصرف شده را استفاده کنید .

بجای هدیه، به نوعی سرمایه گذاری فکر کنید. مثلا” به باز کردن یک حساب پس انداز. دادن کارت هدیه بجای خرید اسباب بازی، لباس و امثالهم نیز ایده خوبی است تا بدین ترتیب هدیه گیرنده چیزی را بخرد که واقعا” به آن نیاز دارد .

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0